Fork me on GitHub Fork me on GitHub
Co to jest CMS ? - Artykuły
Co to jest CMS ?
  Posted on Tue 21 Jun 2005 by Frano (6682 reads)
Content Management System (ang. dosłownie = system zarządzania treścią) jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwą aktualizację i rozbudowę serwisu WWW przez personel nietechniczny. Modyfikacja i dodawanie nowych materiałów do serwisu odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze.

Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści (zawartości informacyjnej serwisu) od wyglądu (sposobu jej prezentacji). Po wprowadzeniu nowych informacji przez uprawnionego redaktora system przenosi je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronach WWW. Wykorzystanie szablonów stron sprawia, że zmiana koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany szablonu, przy czym system nie powinien narzucać żadnych ograniczeń kompozycyjnych. Dzięki takiemu podejściu proces publikacji w Internecie staje się prosty - specjaliści mogą skoncentrować się na swojej pracy i korzystać ze swoich ulubionych aplikacji użytkowych (np. edytorów tekstu). Każda strona WWW generowana jest dynamicznie, w oparciu o szablony i zawartość baz danych - dynamika oznacza więc w tym przypadku zawsze aktualne informacje w serwisie.

Systemy zarządzania treścią zazwyczaj oparte są na bazach danych oraz na językach skryptowych (server-side) lub specjalistycznym oprogramowaniu po stronie serwera. CMS może być formą oprogramowania klienckiego, które do aktualizacji strony może używać takie protokoły jak FTP. Coraz częściej wykorzystywane są złożone techniki opisu struktur dokumentów (np. XML).Słów parę o Xoopsie:

XOOPS (eXtensible Object Oriented Portal System) jest systemem CMS który do pracy wymaga PHP, MySQL oraz około 10 MB wolnego miejsca na serwerze. Jego instalacja trwa ok. 5 minut. Jest bardzo prosty w konfiguracji. Po godzinie od instalacji można go już w pełni używać. Standardowo z XOOPS-em instaluje się kilka modułów (newsy, download, forum, FAQ itp). Do XOOPS-a istnieje cała masa różnych modułów. Można je instalować i używać zamiast tych standardowych. Wiele z nich już przetłumaczono na język polski a inne są jeszcze tłumaczone. Moduły są dostępne na www.xoops.org lub na stronach organizacji które się zajmują tworzeniem nowych:

* WolFactory
* Smart Factory

Index :: Print :: E-mail
The comments are owned by the author. We aren't responsible for their content.