Fork me on GitHub Fork me on GitHub
FAQ - Problemy
SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)
FAQ > XOOPS > Problemy
 Category summary
Here is information related to this category.
Category Q&A Last Q&A published
 Problemy
Pytania i Odpowiedzi na często pojawiające się problemy.
2 Jak szybko zobaczyć moduł w akcji?

 Q&A
Here are the published Q&As of that category.
Problemy ]
Requested and Answered by Kurak_bu on 25-Mar-2006 20:06 (4628 reads)
Oto lista pojęć, które są stosowane przez użytkowników XOOPSa , operujemy nimi choćby na forum, zalecam zapoznanie się z nimi. Prędzej czy później przywykniesz do nich użytkując XOOPSa. Jeżeli istnieje pojęcie którego nie rozumiesz napisz do nas (w menu głównym dział „Kontakt”.

Spis:
-blok
Każda strona XOOPS jest zbudowana z bloków, są to pewnego rodzaju klocki, jako przykład posłuży nam strona na której się teraz znajdujesz. Po lewej jest blok Menu, pod prawej jest blok z wersjami XOOPSa do pobrania, pod nim jest kolejny blok z ankietą, jak wejdziesz na stronę główną to w środku zobaczysz blok z ostatnimi tematami na forum. W XOOPSie istnieje 8 pozycji bloków:
1. boczny - lewy
2. boczny - prawy
3. centralny - lewy
4. centralny - prawy
5. centralny - środkowy
6. dolny - lewy
7. dolny - prawy
8. dolny - centralny
-grupa
System zarządzania użytkownikami w XOOPSie pozwala na tworzenie tzw. grup. Standardowo istnieją 3 grupy (Nie zarejestrowani, Zarejestrowanie, Webmasterzy).Dla każdej grupy można dowolnie modyfikować dostęp do modułów, bloków itd. Weźmy taki przykład: mamy na stronie forum, galerię i download, Anonimom udostępniamy tylko galerię, osoba nie zarejestrowana nawet nie będzie widziała w menu działów do których nie ma dostępu. Użytkownikom nadajemy prawa dostępu do forum i download a webmasterom dajemy prawa do administrowania np. forum (to będą moderatorzy). Jeżeli chcemy stworzyć jakąś grupę po prostu wchodzimy do panelu admina, dalej grupy i wypełniamy formularz, załóżmy, że chcemy zrobić grupę moderatorów, nadajemy im wtedy prawa dostępu do wszystkich modułów (niekoniecznie) a do forum nadajemy także prawo administrowania (w końcu coś tam muszą robić). Wiele bardziej rozbudowanych modułów posiada własną konfigurację uprawnień . Np. galeria: osobna grupa może tylko dodawać zdjęcia, osobna może tylko usuwać itp.
-uprawnienia
Patrz: grupy
-lang
Jest to zestaw plików językowych (tłumaczenie) do modułu (np. polski lang do modułu myAlbum).
-moduł
Moduł - jest to najprościej mówiąc dział. Modułem może być galeria, forum, download, itp. Moduły są podstawą XOOPSa , bez nich nic na stronie by nie było. Można je pobrać z oficjalnego repozytorium na http://www.xoops.org .


Problemy ]
Requested and Answered by Kurak_bu on 18-Jul-2007 15:03 (3496 reads)
Prostym sposobem, z którego często korzystam, gdy chcę zobaczyć, jak z zewnątrz wygląda jakiś moduł jest wpisanie w google takiego zapytania:

Quote:

allinurl: /modules/nazwa_modułu


W ten sposób otrzymamy zbiór stron, które korzystają z danego modułu.